Facebook’taki 2015 Yenilikleri

 

2015-te-facebooktaki-yenilikler-copy

Yeni yıla girmeye sayılı günler kala Facebook kendi sayfası ve kullanıcılarına gönderdiği yeni üyelik sözleşmesi ile gerçekleştireceği birtakım yenilikleri duyurdu

‘Koşul ve ilkelerimizi güncelliyoruz’ başlığı ile gönderilen mesajın uzunca bir bölümü kullanıcı verilerinin derlenmesine ilişkindi. Anlaşıldığı kadarıyla, Facebook başta ‘grup şirketleri’ WhatsApp, Instagram olmak üzere kullanıcı verilerini reklam kaynağı hedeflemesi amacıyla daha çok kullanmaya ve paylaşmaya başlayacak. Buna karşılık da ‘reklam gösterme kontrolü kullanıcıya bırakılacak. Facebook’a erişmek için birden fazla cihaz kullanıyor olsanız da reklamları hesabınızdan durdurduktan sonra istemediğiniz sürece internette reklam görmeyeceğinizin sözü de veriliyor.

‘Yakındaki Arkadaşlar’

Facebook da artık Swarm ve Tinder. OkCupid, InstaMessage, Banjo, Skout gibi mobil dijital çöpçatanlık uygulamalarındakine benzer ‘yakındaki arkadaşlar’ servisini kullanıma sundu. Yer/konum bildiriminde bulunan size en yakın arkadaşlarınızı ana sayfanız üzerinde görebileceksiniz. Ayrıca yakın gelecekte, bulunduğunuz yeri paylaşmaya karar verdiğinizde, yakındaki restoranların menülerini ya da bölgedeki arkadaşlarınızın güncellemelerini de görebileceksiniz.

Facebook Üzerinden Alışveriş Başlıyor

Son yıllarda çok konuşulan ve daha önce duyurduğumuz ‘Satın Al’ butonunun testlerine başlanıldığı açıklandı. Uygulamanın başlamasıyla birlikte, insanların Facebook’tan ayrılmadan ürünleri keşfedip satın alabilecekleri söyleniyor.

Facebook Video Paylaşım Ağı Kuruldu

1,5 milyara yakın kullanıcısı bulunan Facebook, Youtube gibi video paylaşım ağı da oluşturmaya başladı.
Son güncellemesiyle video sayfasını yenileyerek, Youtube gibi bir video paylaşım platformu oluşturmayı hedefliyor.

Yayınlanacak bu yenilik ise son yayınlanan videonun en üstte durmasını sağlıyor ve sağ kısmında ise bu video ile ilgili etkileşim bilgileri okunabiliyor. Hemen videonun altında ise sayfanın oluşturduğu oynatma listesinin videoları sıralı bir şekilde görülüyor.

Facebook bu yenilikle birlikte kullanıcılarının kendi sayfasında daha fazla zaman geçirmesini hedefliyor. Facebook`un ayrıca bu güncelleme ile birlikte Youtube`a rakip olması beklenirken, bu durumun ünlü video paylaşım sitesini nasıl etkileyeceği de merak ediliyor.

Yeni üyelik sözleşmesi ve bütün bu güncellemeler 1 Ocak 2015’te yürürlüğe girecek.

GÜNCELLEME / ‘Son Dakika’ Gelişmesi

Facebook’ta 2015 yılında yaşanacak yenilikleri aktarmaya çalıştığımız bu haberi yayınladıktan hemen sonra gelen yeni ve ilginç bir haberi de burada paylaşmak istiyoruz.

Facebook’a, kullanıcılarının özel mesajlarını okuma suçlamasıyla dava açıldı. Facebook, suçlu bulunması halinde yaklaşık 1 milyar 350 bin kullanıcısına tazminat ödemeye mahkum edilecek.

Amerikalı Facebook kullanıcısı Matthew Campbell, Facebook’un yasalara aykırı olarak üyeler arasındaki mesajlaşmaları taradığı ve bu sayede kişiye özel reklamlar gösterdiği iddiasını mahkemeye taşıdı.

Kullanım şartları sözleşmesinde böyle bir maddenin yer almadığını belirten Campbell, sosyal medya sitesinin bu uygulamasından dolayı üyelerine 10 bin dolar tazminat ödemesini talep etti. Şikayeti inceleyen mahkeme davanın açılmasına karar verdi. Facebook sözcüsü Jackie Rooney ise davanın açılmasının ardından kısa bir açıklama yaparak iddiaların asılsız olduğunu ifade etti.

Post Your Comment Here

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir