PORTEKİZ’DE BÜLTEN HARFLERİNİ DURDURUN! ÖDÜLÜYÜ İMZALAYIN

Portekiz tarzı boğa güreşi birçok açıdan İspanyol tarzı boğa güreşinde farklılık arz ediyor. Cavaleiroslar ve forkodlar, aynı zamanda atlılar (cavaleiras) gibi benzersizdir.

Çoğu Portekizli boğa dövüşleri (corridas de touros) iki aşamada yapılır: Cavaleiro’nun gösterisi, ardından pega. Portekiz’de, boğa güreşinin ana yıldızları, İspanya’nın aksine, en önemli boğa savaşçıları olan matadore’lar olan cavaleiros’lerdir. Yine de, matadores ile olan boğa güreşleri, İspanya ticaretini yapan Portekizli matadorelar tarafından sıklıkla görülmekte ve Portekiz’de kılıcı son grevlerinde bir bandarilha ile değiştirmektedirler. Ünlü Portekizli matadore örnekleri Vítor Mendes ve Pedrito de Portugal’dir.

Cavaleiro

Cavaleiro sırasında, Portekizli bir Lusitano atında (özellikle dövüşler için eğitilmiş) atlı bir atlı boğayı at sırtından savaşır. Bu mücadelenin amacı, boğanın arkasında üç ya da dört bandeirilhas (küçük cirit) çakmaktır.

Pega de caras

Pega adı verilen ikinci aşamada, bir grup sekiz erkek forkodos, boğaya herhangi bir koruma veya savunma silahı olmadan doğrudan meydan okuyor. Ön adam boğayı, bir pega de cara veya pega de caras (yüz yakalama) gerçekleştirmek için bir ücretlendirmeye yönlendirir. Ön adam hayvan başını güvence altına alır ve hızla hafifletilene kadar hayvanı kuşatan ve koruyan adamları tarafından kolaylıkla desteklenir.

Boğa halkada öldürülmez ve corrida’nın sonunda önde gelen öküzler arenaya girer ve iki kamp da yanlarında boğayı kalemlerine geri döndürür. Boğa, ya profesyonel bir kasap ya da iyi performansın ardından dinleyicinin gözünden uzakta öldürülüp sağlığa kavuşturulabilir ve üreme için otlaka bırakılabilir. Yine de, gelenek, boğanın yasadışı biçimde arenada yasaya konduğu küçük sınır kasabası Barrancos’ta o kadar güçlü ki, hükümet, kasabayı rahatlatmak ve kasabaya eski matador geleneğini izlemek ve arenadaki boğayı öldürmek için zorlandı. .

Portekiz’de geleneksel boğa güreşinin diğer biçimleri de vardır, bazıları yukarıda tarif edilen versiyondan farklılık göstermektedir.

RTP kamu televizyon kanalı genelde başbakan döneminde boğa güreşi gösterir. Bu, programı yasaklamaya çalışan sol partiler tarafından eleştirildi ve bir başka örnek olarak gösteriyi yalnızca yetişkinlere yönelik bir sınıflandırma olarak derecelendirdi.

Boğa güreşi ve diğer zalim olaylar için Portekiz’de yılda 4 binden fazla boğa öldürüldü. Ayrıca, Teresaire ve Graciosa adalarında olduğu gibi Azores Adası’nda (Portekiz’e ait özerk bir takımyıldızı) da boğuşmalar düzenlenmektedir.

Şubat ve Mart 2007’de Portekiz’de Metris GfK ulusal anketi:

“Boğa güreşinin Portekiz’deki yasalar tarafından yasaklanmasını mı düşünüyorsunuz?”,

• Katılımcıların% 50,5’i “Evet”

•% 39,5’i “Hayır”

“Boğa güreşi faaliyetlerine izin verilmeyen bir şehir olduğunu ilan etmek için ikamet ettiğiniz şehrin Belediyesinin istemesini ister misiniz?”,

• Katılımcıların% 52,4’ü “Evet”

•% 36,8’i “Hayır”

Portekiz dışındaki popüler inanışa rağmen, Portekizli boğa güreşlerinde boğalar daima birkaç banderille yaralı ve çoğu kez (bir avuç boğa güreşi sırasında halka açıktır ve geri kalanlar için ‘gösteriden sonra özel olarak) öldürülmüştür.

Maxresdefault-1600×1200

MONSARAZ CASE

Alentejo, Monsaraz’ın ortaçağ köyünde meydana gelen bir boğa güreşinin 2012 yılında boğa olayı yasadışı bir şekilde öldürüldü ve yerel halkın tartışmalara rağmen bu destek vermeyi taahhüt ettiği bir gelenek tuttu.

Nihai bıçaklama saat 8.35’te batırıldıktan sonra boğa, 1.000 kişilik izleyicilerin gözünden öldürülmesini önlemek için bir bezle örtülmüş geçici halkanın geçici yanlarına bağlandı (ve bunu yaparak kimliğini korudu Faili meçhul eden) ve öldürüldü.

Tanıklara göre, Monsaraz’ın kale duvarlarında meydana gelen kavga sırasında halka polis işareti yoktu. Genel kuralın istisnası olarak kabul edilmemesi nedeniyle Monsaraz’daki boğayı öldürmek yasa dışıdır. Portekiz’de sadece bir kasaba var – Barrancos – savaş süresince boğayı öldürmek için özel izin alındı, çünkü uzun süredir devam eden bir gelenek.

Portekiz nüfusunun büyük çoğunluğu boğa döfletmelerini izlemiyor, gidiyor veya boğa güreşlerini desteklemiyor. Bu sadece yapılmaktadır, çünkü hükümet hâlâ buna izin vermektedir. Hem gazetelerde, hem web sitelerinde ve hem de sosyal medyada çeşitli aktivizm eylemleri ve anketleri yapıldı, cevapların% 90’ından fazlası bu korkunç gelene karşı. Bu faaliyetler maalesef belediyeler tarafından (mükelleflerin parasıyla) sponsor edilmektedir ve halihazırda bu fonları kesmek için bir dilekçe bulunmaktadır.
DAVET METİN:

Portekiz Hükümetinin Dikkatine

Portekiz’de boğa güreşi işlemekle ilgili en derin öfkemi ifade etmek için, bu acımasız ve acımasız gelenek, Portekiz halkının çoğunluğu tarafından desteklenmiyor ve ne uluslararası toplum tarafından desteklenmiyor.

Bulls harika ani

Post Your Comment Here

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir