Sohbet Odaları ve İçerikleri

 

Sohbet Odaları ve İçerikleri

SOHBET VE ARKADAŞLIK 

Sosyal dünyanın ilk başladığı zamanlarda; adını herkesin bildiği bazı sohbet odaları vardı. Bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar az olan bu sohbet odaları, insanları birbirine kaynaştırmak için hizmet vermekteydi ve dünyanın iki ucundaki insanı aynı anda buluşturabiliyordu. Sosyal ağların ilk zamanlarda basit ara yüzlerde olması ve kısıtlı olması, genç yaşlı herkesin bir arada sohbet etmesini sağlıyordu. Ardından kişisel hesapların oluştuğu ve bir sohbet sitesinde ayrı sohbet odaları açılarak ilgi ve yaş alanlarına göre dağılımlar başladı. Şimdi ise binlerce sohbet sitesi ile milyarlarca insan ruh eşini bulmayı, zaman geçirmeyi veya çeşitli amaçlar için insanlar aramakta. Peki sohbet odalarında başarılı olmanın taktiği nedir?

sohbet_etmek

Arkadaş edinmek için sosyal sohbet odaları

Sohbet odalarının çeşitli amaçlar için kullanıldığını biliyoruz. Erkeklerle veya sohbet edebileceğiniz bir sohbet sitesindeki sohbet odalarının isimleri üzerinden gittiğinizde; hangisinin ne amaçla açıldığını bilirsiniz. Arkadaş edinmek için kurulan sohbet odaları; aslında sakin ve az kullanıcıya sahip odalardır. Çünkü bu odalardaki kişilerin niyetleri; gerçek anlamda konuşabilecek online arkadaş edinmektir. Gerçek hayata aktaranlar ise çok azdır.

Arkadaşlık odalarında dikkat etmeniz gereken kriterler şunlar olmalıdır.

 • Kadın bir kullanıcı, illa erkek bir kullanıcı ile konuşmak istemez. Bu odalarda karşı cins isteme durumu yoktur.

 • İlk sohbet kelimeleri genellikle ılımlı yazılır ve Sohbet odası mevcut ise; ekrandaki kişi normal kıyafetler giyer ve çok doğal davranır. Seksi ve çekici görünmek için uğraşmaz. Erkeklerle ya da kızlarla sohbet ederken bu durum değişmez.

 • Eğer dikkat çekmek için uğraşıyorsanız; troll yaratmanız gerekiyor. Bunun en güzel örneğini aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

İlgi alanına göre sohbet odaları

Bu sohbet odalarını genellikle isimden bulabilirsiniz. Türkiye’de yeni yeni başlayan ilgi alanına göre sohbet odaları, yabancı dilli sohbet sitelerinde yıllardır mevcuttu. Örneğin “Tattoos Room” yada “Yoga Room” bunlardan birkaç tanesidir. Bu tür sitelerde dikkat çekmek için şu yöntemler kullanılmalıdır.

 • Kullanıcı adı ilgi çekici olmalı.

 • Kullanıcı resmi kişisel olmalı ve marjinal gözükmelisiniz.

 • Sohbetlerinizde karşınızdakinin dikkatini çekecek kelimeler kullanmalısınız.

Evlilik veya cinsel tercihler için sohbet odaları

Birçok sohbet sitesindeki temel amaç; artık(!) evlilik ve cinsel amaçlar için kullanılmaktadır. Omegle, Chatroulette gibi sitelerden bunu anlayabilirsiniz. Bu amaca sahip biriyseniz; profesyonel davranmanız gerekiyor. Şunlara dikkat edin:

 • Görüntünüz önemli olmalıdır.

 • Amacınız neyse; o amaca yatkın kişilere mesaj yazmanız daha çok geri dönüş oranını arttıracaktır.

 • Giriş cümleleriniz etkili olmalıdır.

 • Fiziksel görüntünüz ile dikkat çekmek için kamera önüne geçmeden önce bakım yapmalısınız.

 • Kullanıcı adınızı iyi seçmelisiniz.

 • Her girişinizde kullanıcı adınızı değiştirmelisiniz.

Yaşınıza göre sohbet odaları

Sohbet odalarında en sık görülen hatadır bu. Sohbet siteleri genellikle gençlere hitap eder ancak bazı özel sohbet sitelerinde yaşlı yada olgun kesim için ayrı odalar bulunmaktadır. Ayrıca olgun insanlar için özel sitelerde mevcut.

Post Your Comment Here

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir