YEMEK TABLOSUNDA YABAN HAYVANLARI, OIPA PROJESİNE DESTEKLEME VE HAYVANLARI KAYDETİNİZ

Jiangmen, güney Çin’de bir şehir. Hayvanat bahçesinden çok daha fazla bir pazarda her çeşit vahşi hayvanı bulabilirsiniz!

Bir ABD hayvan vakfı, belgesellerinden dolayı Çin’de bir köpek mezbaha ile röportaj yapmamı istedi. Araştırma yaptıktan sonra onları Jiangmen’de bir pazara götürdüm. Varken, beklediğimizden çok daha fazlasını görmek şaşırtıcı! Bu sadece kediler ve köpekler için bir pazar değil. Burada, timsah, kaplumbağa, kirpi, yılanlar, geyik vb. Gibi yüzlerce hayvanı satın alabilirsiniz. Hayvanı önünüzde kesiyorlar ve yemekleriniz için eve götürebiliyorlar.

Timsah durak sahibi, timsahların vahşi değil, bir havuzda beslendiğini söyledi. Ancak bence diğerlerinin çoğu vahşi hayvanlardır.

10 yıldan beri kedileri ve köpekleri satan durak yeri açan bir kadınla röportaj yaptık. Kedi ve köpeklerin yerel ve diğer illerden geldiğini söyledi. Bazen evcil hayvan sahipleri kedilerini ve köpeklerini buraya alıp ona satabilirler. Günde yaklaşık 30 köpek ve kedi satabilir. Kızının da kedileri ve köpekleri öldürmesine yardım etti.

Eşlik eden hayvanları ve vahşi hayvanları koruma yasası burada geçerli görünmemektedir. Bu hayvanları yiyecek olarak almanın güvenli olması büyük bir endişe kaynağı. Ancak, burada insanlar sadece umurlarında değil!

Birçok ülke yabani hayvanları koruma yasasına sahiptir. İnsanlar vahşi hayvanlar avlamak yasaktır. Bununla birlikte, talep olduğunda, insanlar kâr sağlama yasasını ihmal ederdi. Yasal kısıtlamanın yanı sıra, sağlık endişesi açısından yabani hayvanların yenilebilir olup olmadığını çok az biliyoruz. Vahşi hayvanlar için karantina yoktur ve insanlarda bulaşıcı hastalıklara sahip olabilirler. Şimdiye kadar SARS deneyimledik ve menşei swinhoe. İnsanlar armadillo yerse de insanların cüzzamla mücadele edebileceği bilinmektedir. Yakın zamanda Çin’de ve ABD’de bu vakaları bulabiliriz.

Kentleşme doğal çevreyi yok etti ve sanayileşme onu kirletti. Vahşi hayvanlar çok etkileniyor. Evlerini kaybederler ve yiyecekleri kanserojen maddeler ve zehirli kimyasallar bulaştırıyor. Sağlık koşulları, özellikle de insanlar onları yemek masasına koyduklarında, insanlara zarar verebilir.

OIPA Çin, hayvan sorunları ve sağlığı konusunda farkındalık yaratmak için Çin okullarında ve üniversitelerde bir eğitim projesine öncülük etmektedir. Proje ve destek OIPA Çin hakkında daha fazla bilgi

Post Your Comment Here

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir